Tyto mechanismy rozdělujeme podle způsobu montáže na pevné a odnímatelné.
Pevný kulový čep
Kulový čep budete jistě znát pod zlidovělým názvem „koule“. Jestliže se jedná o pevnou variantu, je tato „koule“ připevněna k nosné konstrukci trvale, a to buď šroubovým spojem, nebo svárem. Česká legislativa povoluje obě řešení. Pevný čep by měli využít zejména řidiči, kteří na něj upevňují nosič na kola, u odnímatelných zařízení se totiž tímto způsobem výrazně snižuje životnost odnímatelného mechanismu. Jaké jsou jejich hlavní výhody?
- Nízká cena ve srovnání s odnímatelným zařízením
- Jsou prakticky bezúdržbové a mají velmi dlouhou životnost, která častokrát přežije i samotný automobil.
- Upřednostnit by je měli majitelé vozidel, kteří tažná zařízení využívají často. Ideálním řešením jsou pro každodenní jízdy s nákladními přívěsy, např. pro firemní záležitosti (zahradníci, stavební firmy apod.)
- Výhodou je schopnost vézt za přívěsem těžší náklady, např. tažení dalších automobilů, strojů a nákladu stavebního materiálu (cement, zemina, obklady, cihly apod.)
Odnímatelná zařízení
Dělí se na dva základní typy – automatické a ruční. Vyhláška u těchto systémů nařizuje čep sejmout v době, kdy není využíván. Mohou být sklopné, nátlačné, bajonetové, nebo vertikální. Konstrukční řešení jsou různá a vždy záleží na kvalitě použitého materiálu a zvolené výrobní technologii.
Odnímatelné čepy nejsou povinné, výjimkou jsou pouze vozy, kde by pevný výrobek zakrýval registrační značku, případně zadní mlhovku. Výhody jsou následující:
- Čep nepřekáží při parkování a neprodlužuje zbytečně délku vozidla, jestliže se dá odejmout.
- Vyplatí se pro řidiče, kteří jej budou využívat jen sporadicky.
- Nekazí estetický dojem, každá „koule“ totiž vypadá nevzhledně a není zrovna příliš reprezentativní u vozidel vyšších cenových kategorií.