Bazénové vysavače se staly naprosto běžnou součástí příslušenství. Jsou dokonce nepostradatelné u každé vodní nádrže, kde chcete mít stále čisté a příjemné vodní prostředí, prosté od nečistot usazených na dně. I přes veškerou snahu se totiž nepodaří čerpadlu s filtrací zajistit, aby vlivem zemské gravitace některé těžší nečistoty klesly na dno. Čas od času se tedy musí do hlubin ponořit teleskopický nástavec s hubicí, nebo samočinný přístroj.
Mezi některými lidmi panuje názor, že obyčejná tyč s hubicí nemůže zvládnout práci, kterou zastane automat, nebo alespoň poloautomatický stroj. Jak to tedy je a vyplatí se vůbec do ručního bazénového vysavače investovat?
Robotické přístroje mají svůj vlastní pohon i filtrační patronu, kde se zachycují nečistoty, a pracují nezávisle na filtračním okruhu. Jsou sice plně sofistikované, ovšem jejich cena může v některých případech převýšit i náklady na výstavbu samotné vodní nádrže. Střední cestou jsou poloautomaty, připojené k filtraci s čerpadlem a pak jsou tu zmiňované ruční mechanismy. Ty se také připojují hadicí k filtraci a jejich nástavce jsou natolik technicky propracované, že zastanou stejnou práci, jako poloautomaty. Jediný rozdíl mezi nimi je ten, že vyžadují vaše paže. Vysávání nečistot se pak podobá běžnému úklidu v domácnosti.
Ztráta času versus fyzická kondice
Buďme otevření a přiznejme si, že nás uklízení nemusí zrovna bavit, a že je to pro mnohé z nás ztráta času, který můžeme věnovat jiné zábavě. Pokud ovšem nejde zrovna o plavecký bazén o rozměrech 50 x 25 metrů, kde by vysávání zabralo několik hodin, je tato procedura spíše výhodou. Trávíme totiž spoustu času v kancelářích, manuální práci nám usnadňují různé mechanismy a schází nám pohyb. Občasný úklid nástavcem na teleskopické tyči každému z nás jen prospěje, uvolní se endorfiny a z dobře vykonané práce máme i lepší náladu. Neměli bychom tedy ruční bazénové vysavače zatracovat, jsou nejen výkonné, ale také je pořídíme velice levně, a jsou v podstatě bezúdržbové a bezporuchové.