Chraňte sama sebe!

Hned v úvodu si ujasněme jednu věc, obětí zloděje či násilníka se může bohužel stát opravdu kdokoliv a jsou situace, kdy nemáte šanci střetu uniknout, přesto se můžete snažit alespoň některým nebezpečným situacím předcházet. Ptáte se jak? Ideální samozřejmě je, pokud se venku zejména po setmění nepohybujete sama bez doprovodu. Pokud už tomu tak je, můžete promyšleným a obezřetným chováním předejít nepříjemnostem.
 stopování taxi
Jak se chovat bezpečně venku?
 
Násilníci a lupiči si často vybírají oběti z řad lidí, kteří na ulici působí ztraceně či zranitelně. Neprocházejte se tedy bezmyšlenkovitě ulicemi, snažte se působit sebejistě. Máte-li pocit, že Vás někdo sleduje, ověřte si tento fakt tím, že několikrát změníte směr. Snažte se dostat do míst, kde se pohybuje více lidí, nebojte se požádat o pomoc. V noci nechoďte zkratkami, kde normálně nepotkáte ani živáčka, jděte raději delší kus, ale po osvětleném chodníku. Kabelku si držte u těla, zapínáním k sobě, je dobré máte-li klíče někde jinde, například v kabátě. Nedávejte na odiv drahé šperky či luxusní mobilní telefon. Dojde-li ke střetu, pak je Váš život cennější než tyto věci.
žena v čepici 
Zajistěte si bezpečí v taxíku a veřejné dopravě!
 
Chcete-li k přesunu využít taxi služeb, přesvědčte se, že nastupujete do řádně označeného registrovaného vozu. Cestujete-li taxíkem sama, sedejte si vždy na zadní sedadlo. Pojmete-li jakékoliv podezření, požádejte řidiče, aby Vás vysadil na dobře osvětleném veřejném místě. Pokud jste bez problémů dojeli až místo určení, požádejte řidiče, aby počkal na místě, než vejdete do budovy. Cestujete-li veřejnou dopravou a ocitnete-li se téměř v prázdném voze, sedejte si co nejblíže k řidiči vozu. Pokud jedete vlakem, je bezpečnější sednout si do kupé, kde sedí další cestující a ne sedět v kupé sama.
 červená kabelčička
Jak se zachovat, hrozí-li Vám znásilnění?
 
Snažte se zůstat co nejvíce v klidu, jen tak budete schopná přemýšlet o svých možnostech násilníkovi uniknout. Zhodnoťte se možnosti na únik, zjistěte, zda je násilník ozbrojený a zda můžete pořádně křičet. Často se vyplatí místo „Pomoc!“ volat konkrétní informace „Znásilnění! Volejte policii!“ Napadne-li Vás něco, čím byste mohla útočníka překvapit a vyvést ho alespoň na chvíli z míry, udělejte to. Můžete například předstírat, že budete zvracet nebo že máte nakažlivou chorobu.

[ssba]