Úlohou Gejši je bavit muže ve společnosti tancem, zpěvem, konverzací nebo jiným uměním. Gejši se staly svým specifickým zjevem symbolem Japonska. Zajímavostí je, že původně byla role Gejši určena mužům, a až v polovině osmnáctého století se začaly objevovat v profesi Gejši i ženy.
Vzhled Gejši
· Obličej a šíji mají Gejši natřený bílým make-upem, který není rozetřený až k vlasům. Ponechávají si kousíček nenabarvené pleti, aby ukázaly, že barva jen maskou a tím vzbudily v mužích zvědavost vidět jejich pravou tvář.
· Obočí a oční linky jsou potom zvýrazněné uhlíkem z větvičky. Rty jsou částečně zvýrazněné pigmentem, aby vzbudily dojem, že jsou menší, než jejich rty skutečné. To bylo v Japonsku považováno za ideál krásy.
· Účes samotný je potom velmi pracný. Jednou týdně si jej Gejši nechávají upravit u kadeřníka. Při úpravě vlasů je do nich vtírán horký vosk, aby složitý účes držel. Účesů Gejš je několik typů. Ty se upravují podle věku Gejši, zkušeností, ale také podle ročního období. Zrovna tak i móda měla na vzhled účesu Gejši vliv.
Účesy Gejši se dělí na několik typů:
· Momovare– nosí jej nejmladší učednice
· Warešinobu
· Ofuku- zjednodušená verze předchozího účesu
· Kacujama
· Sakko
Vázání kimona
Učednice Gejši nosí kimono, které má dlouhé, kapsovité rukávy a velmi výrazný pás. Tento pás se váže na zádech. Pás je velmi široký, začíná u hrudní kosti a končí u pupíku, a nemá funkci kimono držet zavázané.
To drží rozličné provázky a sponky, které jsou ukryty pod tímto širokým pasem. Uzel kimona je velice složitý. Je vyložen mnoha vycpávkami, aby byl batůžkovitého vzhledu. Tento vzhled náleží pouze Gejše, která je ještě učednice. Její kimono je velké a široké, z uzlu širokého pasu potom visí dlouhé pruhy zbytku pasu až na zem.
Oděv gejši, která dokončila studia je o něco jednodušší. Více také podtrhuje ženskou postavu a rukávy kimona nejsou tak široké. Pás samotný je potom kratší, a jeho uzlík, který je uvázán na zádech, připomíná malou krabičku.